Dijital Pazarlama Nedir? Önemi nelerdir?

Categories: BLOG

Dijital Pazarlama, işletmeler için stratejik bir araçtır ve bir şirketin dijital ortamda yaptığı her bir pazarlama çabasından oluşur. Bununla, elbette, şirketin tüm çevrimiçi varlığını kastediyoruz.

Dijital Pazarlama, bir pazarlamacının çevrimiçi varlığını artırmak için kullanabileceği en heyecan verici araçlardan biridir. Gelen Pazarlama, Etkileşimli Pazarlama ve çevrimiçi Müşteri İlişkileri, “Dijital Pazarlama” çatısı altında yer alan başlıca çabalar arasında yer almaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet, fazla insana ulaşmalarına yardımcı olmak için pazarlamacıların ellerine videolar, podcast’ler ve e-posta kampanyaları gibi imkanlar ve araçlar sunar. Dünya çapında ticri faaliyetler yürüten onlarca şirket zaten Dijital Pazarlamaya yatırım yapıyor ve bunların büyük bir kısmı sosyal medya (%81) veya web sitesi (%78) gibi kanallara odaklanıyor.

Bugün, çevrimiçi bir varlığa (web sitesi, sosyal medya hesabı gibi) sahip olmamak, işletmeler için kötü bir durumdur, zira bir şirket, yalnızca çevrimiçi dünyada bulabileceği birçok fırsatı kaybedebilir.

Dijital Pazarlamanın faydaları nelerdir?

Son yılarda dijital pazarlamanın artan önemini istatistiksel olarak da çok rahat anlayabiliriz . Örneğin, Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre:

  • Tüketicilerin%82’si bir ürünü satın almadan önce İnternet’te arıyor;
  • Amerikalıların%79’u alışverişlerinin en azından bir kısmını çevrimiçi yapıyor;
  • ABD Dijital Pazarlama harcaması 2021’de yaklaşık 332 milyar dolara yükselecek.

Bu verileri doğru bir şekilde okumak ve anlamak gerekir. Halihazırda mevcut teknolojiler, lojistik destekleri ile birlikte artık bir ürünü dünyanın bir ucuna kolay bir şekilde gönderme şansınız var ancak buradaki asıl önemli olan konu, globalde potansiyel müşterilerinize ulaşmanız. Bunu da en iyi dijital pazarlama ile yapabilirsiniz.

Bir işletmeyi TV veya gazete gibi geleneksel kanalları kullanarak tanıtmak çok pahalıdır. Bu, şirketlerin pazarlama çabalarından iyi bir yatırım getirisi elde etmesini zorlaştırır. Bir Dijital Pazarlama stratejisinin kullanılması, işletmeler için uygun maliyetlidir ve uzun süreli sonuçlar getirir.

Üstelik uygun dijital pazarlama stratejileri ve uzmanlar ile çalışarak istediğiniz ürün ya da hizmeti markaja alabilir ve takip edebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların en çok hangi ürün veya hizmetinize baktığını kolay bir şekilde anlayabilir ve ona göre hizmet verebilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.