Instagram Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır?

Instagram mavi tik nasıl alınır?
Categories: BLOG

Instagram doğrulaması, Instagram hesabınızı “tanınmış bir şahsiyet, ünlü veya küresel markanın gerçek varlığı” olarak oluşturmak anlamına gelir. Instagram tarafından doğrulanmış bir hesap, doğrulanmış bir rozet alır. Kullanıcı adınızın yanında görünen küçük bir onay işareti olan mavi bir mühürdür (ya da tik de diyebiliriz). Kişisel bir hesapla veya bir işletme hesabıyla Instagram doğrulaması için başvurabilirsiniz.

Görsel 1Instagram mavi tik- doğrulanmış hesap

Mavi kontrol, insanların sahte hesaplardan kaçınmasına ve takip etmek istedikleri markaları veya tanınmış kişileri kolayca bulmalarına yardımcı olur. Profilinizde ve gömülü gönderilerde olduğu gibi aramada da görünür. Örneğin, bir ünlü hesabı ile o ünlü için açılan bir fun hesabı arasındaki fark bu doğrulama ile kolayca anlaşılmış olur. Markalar için, etkileşim ve takipçilerinizi çalmaktan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Bunun ötesinde, biraz da statü sembolü. Sonuç olarak, Instagram’agöre, doğrulama rozeti “dikkate değer” olduğunuzun bir nevi kanıtıdır.

Instagram doğrulanması için kimler uygundur?

Instagram doğrulaması, Instagram’ın “kamu yararına” olarak gördüğü hesaplar için ayrılmıştır. Daha spesifik olarak, halka açık bir figür, ünlü veya küresel bir marka olmalısınız.

Ağın Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uymalısınız. Instagram’ın web sitesinde açıkladığı gibi, hesabınız şu özellikleri barındırmalıdır:

Otantik: Açıkçası, olduğunu söylediğiniz kişi olmalısınız. Yani gerçek kişi, tescilli işletme veya marka.

Benzersiz: Dile özgü hesaplar hariç olmak üzere, kişi veya işletme başına yalnızca bir hesap Instagram’ı doğrulayabilir. Hayran hesapları da buna uygun değildir.

Halka açık:Instagram hesabınızı doğrulamak için öncelikle hesabınızın da halka açık olmalı ve herkes tarafından görülebiliyor olması gerekir.  Bazı markalar özel Instagram hesaplarıyla deneyler yapmış olsa da bu hesaplar doğrulama için uygun değildir.

Tamamlayınız: Tam bir biyografiniz, profil fotoğrafınız ve en az bir gönderiniz olmalıdır.

Dikkate değer: Yine Instagram, doğrulanmış hesapların “iyi bilinen, çok aranan bir kişi, marka veya varlığı temsil etmesi” gerektiğini vurguluyor.

Instagram’da doğrulanmak için nasıl başvurulur

Instagram’da doğrulanmak için başvurmak yalnızca birkaç dakika sürer. İşte bunu üç kolay adımda nasıl yapacağınız.

 

  1. Adım: Oturum açın

Hesabınıza giriş yapın. Birden fazla Instagram hesabınız varsa, doğrulamak istediğiniz hesapta oturum açtığınızdan emin olun.

  1. Adım: Doğrulama isteyin

  2. Profilinizin sağ üst köşesindeki menü simgesine dokunun.

  3. Ekranın altındaki Ayarlar dişli simgesini tıklayın.

  4. Hesap seçeneğine dokunun:

  5. Doğrulama iste’ye dokunun:

  6. Adım: Kimliğinizi onaylayın. İşte bu kadar.