Sosyal Medya Paylaşımları İçin İdeal Zaman Dilimleri

başarılı sosyal medya
Categories: BLOG

Sosyal medya pazarlaması, gelişmiş arama motoru sıralamalarına, marka bilinirliğine, daha yüksek dönüşüm oranlarına ve daha fazlasına yol açabileceği için işletmeler için bir nimettir.Teorik olarak sosyal medyanın 2,3 milyar kullanıcısı var. Tüketicilerle etkileşime girme fırsatı göz önüne alındığında, perakende markalarının %91’i iki veya üç farklı sosyal ağ kullanıyor.

Bilgili sosyal medya pazarlama uzmanları, yayınlamak için en uygun zamanın, hedef kitleleri ile etkileşimi en üst düzeye çıkarmanın anahtarı olduğunu bilir. Nitekim, bir sosyal ağdaki bir markadan hızlı yanıt alan tüketicilerin %71’i bu markayı başkalarına tavsiye etme olasılığı yüksek. En iyi zaman uygulamaları kullanıldığında sosyal medya trafiği %39’a kadar artar.

Farklı sosyal medya mecraları için ideal zaman dilimleri değişiklik gösterebilir. Örneğin kullanıcıların %88’ninin endüstri ağırlıklı paylaşımlarının yaptığı ve 350 milyon üyenin olduğu LinkedIn’de ideal paylaşımların hafta içi genelde 10.00-18.00 arası olduğu AddThis tarafından desteklenmiştir.

Kullanıcıların LinkedI’e girme oranları

Yapılan araştırmalar, LinkedIn’de yayınlarınıza en çok tıklama ve paylaşım almak için salı günü saat 10 ile 11 arası, LinkedIn’de gönderi yayınlamak için en iyi zaman gibi görünüyor.

Tweetlerin kısa ömürlü olması nedeniyle, bu platformda yayınlamak için en iyi zaman inanılmaz derecede önemlidir.Aşağıdaki HubSpot infografik (çeşitli veri kaynaklarından derlenmiştir), Twitter’da yayınlamak için en uygun zamanın pazartesiden cumaya 12: 00-15: 00 (iş sırasındaki öğle yemeği molaları) olduğunu buldu. Ek olarak, Çarşamba günleri 17:00-18:00 de eşit derecede iyi çalışıyor gibi görünüyor.

Şimdi 2,20 milyar kullanıcıyla en büyük sosyal ağa, yani Facebook’a bakalım. Evde ve işte kullanılan bu sosyal ağ telefon ve PC’de yüksek oranda kullanılır. Daha fazla paylaşım almak için sosyal ağda en uygun saat 13:00 iken en çok tıklamayı almak için en iyi saat 15:00 olduğu araştırmalarda gösterildi.

İdeal Zaman Dilimleri

Listede sırada Instagram var. Popüler sosyal ağ, çoğunlukla 18-29 yaş aralığındaki yetişkinlerden oluşan, oldukça ilgili bir mobil kitleye sahiptir.

HubSpot infografiği, mobil tabanlı bir platform olduğu için insanların onu her zaman kullandığını buldu. Ayrıca, pazartesiden perşembeye 15:00-16:00 saatleri dışında sosyal ağda istediğiniz zaman gönderi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, 1,3 milyon Instagram gönderisinde Mavrck tarafından yapılan bir araştırma, markaların sabah 6 ile akşam 12 arasında daha yüksek etkileşim elde edebileceğini buldu. Aşağdaki grafikte bunu net görebilirsiniz.

Son olarak Pinterest’e bakalım. Bu sosyal ağın kullanıcı tabanı, yaratıcı ilham arayan ağırlıklı olarak kadınlardan oluşuyor. Çalışma saatleri içinde pek başarılı sabitleme bulamazsınız. Akşamları ve hafta sonları en iyisidir. Search Engine Journal, Pinterest etkinliğinin yaklaşık 21: 00’da zirve yaptığını tespit etti: