Tıklama Oranı (TO) Nedir?

Dijital pazarlamada tıklama oranı nedir ?
Categories: BLOG

Tıklama oranı (TO), belirli bir bağlantıya veya harekete geçirici mesaja (aynı zamanda CTA olarak da bilinir, örneğin bir e-posta pazarlama kampanyasının altındaki ‘Daha Fazla Bilgi Edinin’ metni) yapılan tıklamaların sayısının sayısına oranıdır. İnsanların bağlantıya kaç kez maruz kaldığı (diğer bir deyişle gösterim sayısı) orandır.

İşte basit bir tıklama oranı formülü:

TO = (tıklama / gösterimler) x 100

Örneğin, 100 kişi çevrimiçi bir reklam görürse ve 5 kişi ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklarsa, o reklamın TO’su %5’tir.

TO, tıklama başına ödeme (PPC) arama sonuçlarının (örneğin Google AdWords veya diğer arama motorlarında), bir açılış sayfasındaki CTA’ların veya blog gönderilerindeki ve e-posta kampanyalarındaki köprülerin başarısını ölçmek için kullanılabilir.

TO neden önemlidir?

TO, müşterilerinizi anlamanıza yardımcı olduğu için önemli bir metriktir. Hedef kitlenize ulaşmaya çalışırken neyin işe yaradığını (ve neyin işe yaramadığını) size söyler. Düşük bir TO, yanlış bir kitleyi hedeflediğinizi veya onların dilini onları tıklamaya ikna edecek kadar ikna edici bir şekilde konuşmadığınızı gösterebilir.

İnsanları web sitenize, e-ticaret mağazanıza veya açılış sayfanıza yönlendiren bir ücretli arama reklam kampanyası örneğini ele alalım. Çevrimiçi bir reklamın TO’su, reklamın potansiyel müşterileri çekmede ne kadar etkili olduğunu bilmenizi sağlar; daha sonra hangisinin en yüksek TO’ya sahip olduğunu görmek için reklam metni, reklam konumu ve CTA’ları karşılaştırabilirsiniz.

İyi bir TO nedir?

TO, sektörler arasında değişiklik gösterir. İşletmeniz için iyi bir tıklama oranının nasıl görüneceğini belirlemek için, sektörünüzün ortalama tıklama oranlarını araştırarak başlayabilirsiniz. Mevcut karşılaştırmaları ve sektör ortalamalarını anladıktan sonra, daha yüksek bir TO elde etmek ve işletmenizin hedeflerine ulaşmak için adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

  1. Başlığınızı optimize edin

Başlığınızda bir veya iki odak anahtar kelime kullanın. Hedef kitlenizin duygularına ve ihtiyaçlarına hitap edin.

  1. CTA’ları dahil edin:

Doğrudan ve ikna edici bir harekete geçirme ifadesi yazın. CTA’nız davetkar olmalı ve izleyicilerinizi tıklamaya yönlendirmelidir.

  1. Resimler kullanın:

Görselleri kullanmak, TO’yu artırmanın harika bir yoludur. Pazarlama kanalına bağlı olarak, farklı türde görseller diğerlerinden daha iyi performans gösterebilir.

  1. Hashtag kullanmayı deneyin:

Hashtag’ler Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi birden çok platformda çalışır. Sektörünüzdeki trendler veya popüler hashtagler hakkında biraz araştırma yapın ve hedef kitleniz tarafından görülme şansınızı artırmak için kopyanızın geri kalanıyla ilgili hashtag’ler kullanın.

 

Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.