fbpx

BAŞARILI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİNİN 10 SIRRI

Günümüzde, sosyal medya platformları internet üzerindeki en güçlü oluşumlar konumunda. Twitter, Instagram ve Facebook gibi farklı medya siteleri, internetteki görünürlüğünüzü artırmak için muhteşem mecralar. Bu platformları kullanarak, reklam için çok fazla para harcamanıza gerek kalmadan milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, markanız için iyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmak çok önemlidir ve bu makalede, iyi bir  medya yönetimi için 10 tavsiye bulacaksınız.

1. Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi belirlemek, herhangi bir profesyonel işe atılmadan önce yapmanız gereken en önemli şeydir. Örneğin, bir  medya kampanyası başlattınız. İlk olarak kendinize beklentinizin ne olduğunu sormalısınız. Üniversite öğrencilerine mi ulaşmak istiyorsunuz yoksa ofis çalışanlarına mı ? Kampanyanızın pozitif sonuçlarını görmek için ne kadar bekleyebilirsiniz ? Bunların hepsi önemli sorulardır ve bunlara verecek cevabınız olmalıdır. Başarılı bir sosyal medya stratejisi için spesifik ve gerçekçi hedefleriniz olmalı

2. Kitlenizi Tanıyın

Başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri, kitleniz hakkında yeterli bilgiye sahip olmaktır. Kitlenizi iyi tanıdığınızda, başarılı medya stratejileri oluşturabilirsiniz.  Kitlenizin hangi platformları kullandığını, neler görmek istediklerini bildiğinizde, hedeflerinize daha kısa yollardan ulaşabilirsiniz.

3. Hesaplarınızı Tamamlayın

Profesyonel bir imaja sahip olmak için, kampanyalar ya da reklamlar için kullandığınız sosyal medya hesaplarınız tamamlanmış olmalıdır. Paylaştığınız gönderiler hedefleriniz ile uyumlu olmalıdır.  Hesaplarınızda tamamlanmamış bir bölüm olmamalıdır. İnsanlar firmanızın ne olduğunu, nerede konuşlandığını, ne zaman kurulduğunu bilmelidir.

4. Rakiplerinizi Analiz Edin

Rakip analizi başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için oldukça önemlidir.  Rakiplerinizin nasıl kampanyalar oluşturduğunu takip etmelisiniz.  Rakiplerinizin potansiyel müşterilerine nasıl ulaştıklarını tespit ettiğinizde, benzer metodları uygulayarak onları geçebilirsiniz. Dahası, onların eksikliklerini de bilmeli ve bunu avantaja çevirmelisiniz.

5. Bir Takviminiz Olsun

Bir takvim oluşturmak, iyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için mutlaka yapılması gerekenlerden biridir. Facebook’ta ne zaman paylaşım yapacağınızı, Instagram’da ne zaman paylaşım yapacağınız, Twitter’da ne zaman paylaşım yapacağınızı bilmelisiniz. Eğer bir sosyal medya yönetimi için bir takviminiz yoksa, kitleniz bir süre sonra sizi unutabilir.

6. Sizin İçin En İyi Platformu Seçin

Birçok sosyal medya platformu mevcut ve bu platformlardan her biri kendi kitlesine sahip. Başarılı bir medya stratejisi için, her zaman bu platformların hepsini kullanmak zorunda olmadığınızı bilin.  Markanızın gaming mouse, klavye vb. ürünler ürettiğini ve sattığını ele alalım. O zaman, sizin için en iyi platform Facebook veya Twitter’dan ziyade Facebook olacaktır.  Çünkü oyunlara ilgi duyan insanlar, Twitter’da tweet okumaktansa Youtube’da video izlemeyi tercih ederler.  Bu nedenle, eğer onlara ulaşmak istiyorsanız, Twitter ve Facebook’tan çok Youtube’a yatırım yapmalısınız.

7. Görsellik Önemli Bir Faktör

Var olduğunuz  medya platformlarında mutlaka görsel elementler kullanmalısınız.  İnsanlar genel olarak hiçbir görsel öğe barındırmayan uzun makaleleri okumaktan hoşlanmaz. Resimler, gifler ve videolar sayesinde, metinleri okumak daha kolay hale geliyor. Dahası, görsel elementler insanlar üzerinde bir bağlılık efekti de oluşturuyor. Bu nedenle,  medya hesaplarınızda bir içerik paylaştığınızda mutlaka alakalı görsel elementlere yer vermelisiniz

8. Nicelik Değil Nitelik

Çok düşülen bir medya stratejisi hatasından kaçınmalı ve görünürlüğünüzü artırmak için  farklı smedya platformlarında bir gün içinde birçok paylaşım yapmaktan kaçınmalısınız.  Pazarı iyi araştırmalı, hedeflerinizi belirlemeli ve buna bağlı olarak paylaşım yapmalısınız.  Bunu yapmak, günde 10-15 paylaşım yapmaktan daha iyi sonuç verecektir.

9. Sosyal Medya Trendleri Takip Edin

Sosyal medyadaki rakipleriniz ile yarışmak için trendleri takip etmelisiniz. Birçok insan, trendler hakkında farklı sosyal medya platformlarında konuşuyor. Bu nedenle,  eğer trendleri iyi takip ederseniz, potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, eğer bir  medya platformundaki trend ile ilgili, insanlara markanızı tanıtacak bir içerik paylaşırsanız, bu da insanlara ulaşmak için harika bir yol olacaktır.

10. Karşılık Verin

Günümüzde birçok insan, markaların sosyal medya hesaplarını onlara ulaşmak için bir yol olarak görüyor. Müşterilerinizden ya da potansiyel müşterilerinizden biri markanız hakkında bir sosyal medya platformunda bir şey paylaşırsa, ona 24 saat içinde cevap vermelisiniz. Bu, profesyonelliğinizi göstermek için iyi bir yol olacaktır. Markanız, sosyal medyada bir insana 24 saat içinde cevap verdiğinde, bu, onların isteklerine önem verdiğinizi gösterecektir.

Yazıyı Paylaşın:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

YOUTUBE VİDEO İNDİRME YÖNTEMLERİ

YouTube, yalnızca kullanıcıların web sitelerinde video izlemelerine ve görüntülemelerine (akışlarına) izin vermek için tasarlanmıştır. Birçok kullanıcı, en sevdikleri YouTube videolarını çevrimdışı olarak izlemek, diğer cihazlarda

EN İYİ DİJİTAL PAZARLAMA ARAÇLARI

Web, dijital pazarlamacılar için binlerce araç sunar. Böyle bir dizi seçenekle, ihtiyaçlarınız için en iyi araçları seçmek uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Hayatı biraz

HASHTAG NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Hashtag kısacası, önünde “#” işareti bulunan bir kelime veya ifadedir ve belirli bir konuyla ilgili benzer bilgileri düzenlemek ve takip etmek için kullanılır. Görselde görüldüğü

Abone Olun

Call Now Button